Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Vláda svaluje vinu za špatně připravený návrh tarifů pouze na ERÚ. Může za to Mládek

2. 03. 2016 8:40:00
Předsedkyně ERÚ včera oznámila, že nové tarify za platbu elektřiny od roku 2017 platit nebudou. Nelogické, nesystémové a skokové zdražení, které by se dotklo většiny obyvatel se tak zatím nekoná a toto rozhodnutí vítáme.

Na chybně nastavený nový systém upozorňuji již několik týdnů, je však pozoruhodné, jak si nyní mezi sebou přehazují odpovědnost ERÚ, ministr Mládek a vláda jako koordinátor této agendy. Energetickou koncepci a národní akční plán pro chytré sítě totiž již vláda schválila a nové tarify na ni měly navazovat. ČSSD hlásá, jak dělá politiku pro lidi a klidně by předložili návrh, který skokově zdraží všem obyvatelům elektřinu.

Premiér Sobotka se probral ze spánku teprve minulý týden a začal to také zpochybňovat až po vlně kritiky. Ministr Mládek zase dělá, že se ho to netýká. Skoro to vypadá, že tento špatný a nesystémový návrh, který se měl dotýkat miliónů lidí a firem, vlastně nikdo nepředložil a nikdo za něj nemůže. Opak je pravdou. Plnou odpovědnost nese vláda a ministr Mládek.

Chceme, aby se do nového návrhu promítlo několik zásadních bodů:

1. Podpora energetické svobodě jednotlivce a motivace k dlouhodobým úsporám

2. Podpora domácnostem, malým a středním podnikům a municipalitám v oblasti mikroinstalací OZE, tak aby postupně vznikla široká síť samovýrobců elektřiny a tepla.

3. Nastavení systému lepšího využití peněž v programu Zelená úsporám – podpora rozvoje obnovitelných zdrojů energie v domácnostech musí být lépe nastavena a motivovat například k instalaci střešních fotovoltaických panelů bez licence.

4. Podpora směřovaná do obcí na komunální projekty, které zvýší nejen jejich soběstačnost ve výrobě elektřiny a tepla, ale také jim umožní výrazné úspory v odběru.

5. Nastavení férového tarifu pro tzv. MOO (maloodběratel domácnost) a tzv. MOP (maloodběratel podnikatel). Ani jedna skupina nesmí být v upraveném návrhu zvýhodněna na úkor druhé.

6. Postupný a pozvolný nárůst fixní složky ze stávajících 30 %, např. max. o 3-5 % ročně dle vývoje v distribuční soustavě.

Nový tarifní systém nemůže být nastaven tak, aby brzdil rozvoj svobody v samovýrobě elektřiny a prodlužoval zásadně návratnost těchto investic. Jde o zásadní rozhodnutí na desítky let dopředu. Lidé, kteří se chtějí chovat při spotřebě elektřiny odpovědně a investovat, nesmí být díky novým tarifům postiženi. Naopak, musí být v první fázi motivováni.

Autor: Alexandra Udženija | středa 2.3.2016 8:40 | karma článku: 9.06 | přečteno: 567x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Markéta Cenkerová

Trumpova válka na NATO, aneb co může Evropa očekávat v případě jeho znovuzvolení

Americké volby na podzim příštího roku se pomalu blíží. Zatímco můžeme v rostoucím děsu sledovat politický vývoj za kanálem, jistí lidé si při pohledu na předvolební popularitu oranžového strašáka v blonďatém tupé s potěšením mnou

30.11.2023 v 0:05 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 53 | Diskuse

Jan Provazník

Pikorova menšina

Ing. Vladimír Pikora, Ph.D., hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group, se v článku pro České noviny rozhorlil nad možností, že by o případném přijetí Eura mohla rozhodnout vláda proti vůli většiny lidí v ČR

29.11.2023 v 17:39 | Karma článku: 14.43 | Přečteno: 443 | Diskuse

Jiří Anderle

Straší, překrucuje a manipuluje… Toxická militantní klika v ČR.

Neschopná vláda a prezident tvořící kliku s kamarády z armády. Vražedné spojení, které nás táhne do propasti zvané „Balkán střední Evropy“.

29.11.2023 v 8:08 | Karma článku: 34.30 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Ondřej Šebesta

Odbory nebo teroristická organizace?

Dalo by se říci, že už není zač bojovat a že tedy odbory ztratily až na výjimky svůj raison d'être. To se ovšem nelíbí dobře placeným bossům, kteří už dáno vyměnili montérky za více či méně dobře padnoucí obleky.

29.11.2023 v 7:30 | Karma článku: 17.28 | Přečteno: 300 | Diskuse

Josef D. Kortan

Prostě je přejeď!

Glorifikace války za nacizmu, sionizmu a liberalizmu. Komu prospívá válka na Ukrajině a na Blízkém východě? Kdo to řekne nahlas a kdy proti tomu něco konkrétního uděláme?

28.11.2023 v 17:01 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 731 | Diskuse
Počet článků 59 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 574

1.místopředsedkyně ODS

Členka Zastupitelstva hl. města Prahy

Místostarostka Prahy 2

Podnikatelka

Manželka a matka dvou dcer

 

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...